Azyl Dla Królików

Nasza działalność na rzecz potrzebujących zwierząt rozpoczęła się w 2007 r. Wówczas byłyśmy aktywnie działającymi wolontariuszkami ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pomocy Królikom.

Początkowo zajmowałyśmy się jedynie umieszczaniem w internecie ogłoszeń adopcyjnych królików, oddawanych przez opiekunów. Jednak z czasem okazało się, że skala bezdomności królików i problem ich niehumanitarnego traktowania jest dużo większy.

Oprócz adopcji, zaczęłyśmy zajmować się interwencjami – w sklepach zoologicznych, pseudohodowlach, miejscach takich jak mini-zoo oraz edukacją, która jest podstawą naszej działalności.

W naszym społeczeństwie króliki wciaż są traktowane jak zwierzęta drugiej kategorii. Naszym zadaniem jest uświadamianie ludziom, jak dużym problemem jest bezdomność królików w Polsce. Staramy się także wpływać na zmianię stereotypów dotyczących królików jako zwierząt domowych.

Obszar naszego działania nigdy nie ograniczał się jedynie do województwa kujawsko-pomorskiego, króliki trafiały i trafiają do nas z całej Polski – z Poznania, Warszawy, Gdańska, Wrocławia, Krakowa, Katowic, Olsztyna itd.

Łącznie, do końca 2024 r. objęłyśmy swoją opieką ponad 3000 królików.

Z biegiem czasu, gdy zaczynało brakować miejsc w domach tymczasowych, które przyjmowały króliki np. z interwencji, postanowiłyśmy stworzyć pierwszy w Polsce, prawdziwy Azyl dla wszystkich porzuconych, niechcianych uszatych przyjaciół.

Dzięki olbrzymiej pomocy toruńskiego Schroniska Dla Bezdomnych Zwierząt, które udostępniło nam niewielkie pomieszczenie, po przeprowadzeniu generalnego remontu udało się stworzyć to na co czekałyśmy od lat.

Azyl przed remontem:

Azyl po remoncie:

Ukoronowaniem naszej wieloletniej działalności było powstanie Fundacji „Azyl Dla Królików”, która została zarejestrowana w styczniu 2013 r. pod numerem KRS 0000447933.

W 2019 roku nadszedł czas na podjęcie kolejnej bardzo ważnej i rozwojowej decyzji. Postanowiliśmy kupić dom. Dom Królika 🙂 Udało się.

Azyl zwany teraz Domem Królika jest miejscem, w którym króliki przebywają tymczasowo. Po leczeniu i zabiegach kastracji trafiają do domów tymczasowych lub od razu do adopcji. Wyjątkiem są króliki bardzo ciężko chore, które wymagają szczególnej i stałej opieki doświadczonych opiekunów i naszego weterynarza. Dopóki ich stan zdrowia nie będzie na tyle stabilny aby mogły opuścić Azyl, pozostają pod naszą bezpośrednią opieką.

Azyl odkąd stał się Domem Królika, stał się też miejscem jeszcze bardziej otwartym dla ludzi, do którego każdy może przyjechać, zajrzeć, odwiedzić nas i naszych podopiecznych, pobyć z nimi na wybiegu albo pomóc nam w codziennych czynnościach. Zachęcamy i zapraszamy do odwiedzin, najlepiej zapowiedzieć swoją wizytę 1-2 dni wcześniej.

Fundacja „Azyl dla Królików” powstała oraz funkcjonuje wyłącznie dzięki środkom przekazywanym na ten cel przez prywatnych darczyńców. O tym jak można nas wesprzeć piszemy tutaj.

Najważniejsze cele Fundacji to:

  • udzielanie natychmiastowej pomocy potrzebującym królikom,
  • zapewnienie opieki weterynaryjnej,
  • szerzenie profilaktyki w zakresie sterylizacji/kastracji zwierząt,
  • prowadzenie adopcji rzeczywistych i wirtualnych,
  • interwencje,
  • znajdowanie domów tymczasowych,
  • stworzenie podopiecznym optymalnych warunków bytowych,
  • pozyskiwanie środków finansowych na utrzymanie i leczenie królików będących pod opieką Fundacji,
  • prowadzenie szeroko rozumianej edukacji humanitarno-prawnej.

Na co dzień towarzyszy nam motto: „Zakochaj się w uszach po uszy!”, a Azyl dla królików jest także naszym Azylem.

lub

Blank Form (#4)

Prosimy o wypełnienie formularza adopcyjnego, który jest pierwszym etapem każdej adopcji. Formularz ten do niczego na razie nie zobowiązuje, pozwala nam jedynie lepiej poznać Nowego Opiekuna i dobrać dla niego odpowiedniego królika. Po zapoznaniu się z wypełnionym formularzem, pośrednik adopcyjny skontaktuje się z Panem/Panią, aby ustalić dalsze szczegóły adopcji.

Prosimy o udzielenie odpowiedzi na wszystkie pytania, a ewentualne uwagi, sugestie prosimy zamieścić na końcu formularza.

Zabronione jest przeznaczenie adoptowanego królika na:

  • pokarm dla ludzi lub zwierząt (np. gadów czy drapieżnych kotów/ptaków itp.);
  • sprzedaż (np. na targu, w sklepie zoologicznym, na aukcji internetowej itp.);
  • celowe rozmnożenie lub prowadzenie hodowli;
  • prowadzenie testów laboratoryjnych – farmaceutycznych i/albo kosmetycznych;
  • futro i skóry oraz jakiekolwiek inne substancje powstałe w wyniku odebrania życia królikowi;
  • tresurę psów myśliwskich i wykorzystanie w walkach zwierząt,
  • prezent bądź podarunek dla innej osoby niż osoba adoptująca (Nowy Opiekun)